
De-risking jako hlavní téma na zasedání zemí Commonwealthu
Sekretariát zemí Commonwealthu nedávno uspořádal veřejné setkání s cílem diskutovat výsledky průzkumu, jehož cílem je prozkoumat snižující se aktivity komerčních bank a snižování jejich vzájemných vztahů, tzv. „de-risking“ (jedná se o proces pozorovatelný u mnoha dnešních bankovních domů, který má často prioritu před dosažením zisku a spočívá v omezení operací s vyšším rizikem, pozn. překl.).
Sekretariát zemí Commonwealthu má 53 členů, avšak jeho karibští členové, z nichž jsou mnozí tzv. low-tax finanční centra (státy s nízkými korporátními daněmi), patří mezi oblasti nejvíce zasažené procesem de-risking.
Expertka na hospodářskou politiku Commonwealthu Samantha Attridge, vedoucí oddělení financí a rozvojové politiky na sekretariátu, uvedla: „De-risking je omezováním přístupu zemí k základním přeshraničním finančním službám, jako je obchod a mezinárodní převody peněz, které jsou nezbytné pro mnoho ekonomik. Tento problém je škodlivý zejména pro zranitelné ekonomiky a malé státy ve společenství.“
Dále uvedla, že z výsledků průzkumu vyplývá „znepokojující pokles vzájemných vztahů mezi korespondenčními bankami téměř o polovinu od roku 2013. Tento pokles obzvláště postihuje regiony jako je Karibik, kde například v Belize ztratilo sedm z devíti bank veškeré korespondenční bankovní vztahy.“
„Velké banky se nyní vyhýbají zákazníkům nebo kategorii zákazníků, kterou považují za vysoké riziko či za skupinu přinášející nízký zisk. Jedná se sice o komplexní případy, ale globální předpisy, které jsou určeny k zastavení praní peněz a financování terorismu, rozhodně přispěly k tomuto znepokojivému jevu.“
Účastníky zasedání byli také zástupci Financial Action Task Force (FATF), což je mezinárodní organizace bojující proti praní špinavých peněz a financování terorismu, stejně jako představitelé Asociace britských bankéřů a hlavních bankovních hráčů, např. HSBC Holdings, Santander a Wolfsberg Group.
Delegáti vítali návrhy opatření sekretariátu Commonwealthu, která by udržela rovnováhu mezi potřebou zabránit nezákonné činnosti při současném udržení menších institucí v rozvojových zemích, které by nebyly vyloučeny z globálního finančního systému. Tato opatření zahrnují stanovení standardů pro podniky v oblasti peněžních služeb s cílem zvýšit jejich legitimitu a pověst a zlepšení poradenství v oblasti rizik a přijímání standardů v rámci kontroly rizik pro banky.
Náměstek generálního tajemníka zemí Commonwealthu Deodat Maharaj, který předsedal setkání s veřejností, zdůraznil význam ochrany států a společností před korupcí a terorismem, ale varoval, že jednotný přístup k regulaci neslouží potřebám všech a realita je odlišná převážně co se týká rozvojových zemí.